Atairiastoi~Official Forum~Sealine Radio
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

labor & timeo

Πήγαινε κάτω

labor & timeo Empty labor & timeo

Δημοσίευση από superNovaki Δευ Φεβ 07, 2011 7:29 pm

Laboro....

Timeo...



Δύο λέξεις που ποτέ δε ξεχνάς και πάντα τις βλέπεις πρώτες σε ένα λεξικό. Γιατί να σε κυνηγούν αυτές οι συγκεκριμένες λέξεις? δεν είναι δύσκολο να το καταλάβεις, άλλωστε παρέα με τη μοναξιά κάνεις. είναι ένας φίλος σου κι αυτή. Ο μοναδικός που ξέρει πότε πρέπει να έρθει. Τις νύχτες. Χωρίς να χρειαστεί να τον αναζητήσεις. Φοράει μαύρα ρούχα, αλλά ποτέ δεν έχεις δει το πρ'οσωπό του. Ξέρεις όμως ότι έχει μια θλιμένη μορφή γιατί κάτω από τα ρούχα έχει μόνο αναμνήσεις, labor και timor. Γένος ούτε αρσσενικού, ούτε θηλυκού. Γένος ουδετέρου. Για τον καθένα και μια διαφορετική μορφή.

Να και χθες μαζί είσασταν, το θυμάσαι? καθόσουν στη κούνια έξω στην αυλή και διάβαζες ένα βιβλίο, "Η αγάπη δεν έχει τέλος". Επιλογή της μαμάς. όλα έχουν τέλος, ακόμα και η ζωή, η αγάπη δε θα τελειώνει ποτέ? ήρθε την κατάλληλη στιγμή. Την ώρα που αναρωτιούσουν τι μπορεί να υπάρχει αιώνιο. Δεν ήθελε να σε ανησυχήσει. έκατσε ανάμεσα στα πόδια σου, και ήρεμα κούρνιασε το κεφάλι του στο στήθος σου. Γιατί δεν τον χαιδεύεις? Γιατί φοβάσαι? ΔΕ θα φύγει, είναι σα τα μικρά σκυλάκια που γλαρώνουν στις αγκαλιές των αφεντικών τους και περιμένουν να τα χαιδέψουν και να νιώσουν στοργή. Μην δειλιάσεις την επόμενη φορά, μην τον διώχνεις με τον τρόπο σου. Σε έχει ανάγκη, όπως εσύ αυτόν. Είστε φίλοι μη το ξεχνάς.

Ξέρεις τι κουβαλάει μαζί του, αλλά δε σε πειράζει για ακόμη μια νύχτα, όπου ο ουρανός είναι γεμάτος αστέρια και το δροσερό αεράκι σε αγκαλιάζει σφιχτά, να θυμηθείς τα παλιά. είχες καιρό να το κάνεις. δεν είχες χρόνο για το παρελθόν, δεν είχες χρόνο για το φίλο σου. πίνεις μια γουλιά σπό το κόκκινο κρασί, για να είναι λίγο πιο εύκολη η αναδρομή. στρίβεις και πίνεις ένα τσιγάρο. μετά από λίγο όλα περνούν μπροστά από τα μάτια σου. Εικόνες ζωντανεύουν σαν να ξεκινά να παίζει μια ταινία. Και ξέρεις ποιο είναι το πρώτο άτομο που θα δεις.. Εκείνος που πάλεψες για αυτόν, που του έδωσες ότι πολυτιμότερο είχες και δε θα στο επιστρέψει ποτέ. Μία αγνή αγάπη, χωρίς επιφυλάξεις, χωρίς αγωνίες, χωρίς φόβους. κι όμως εκείνος προτίμησε κάτι άλλο και όχι εσένα. Εσένα που ήσουν δίπλα του και τον πρόσεχες όσο περισσότερο μπορούσες. Τον κοιτούσες στα μάτια και μπορούσε ο ένας να καταλάβει τον άλλον. τον φιλούσες και ένιωθες όλο σου το σώμα να σίεται και να ανατριχιάζει από το πάθος. Όλα ήταν τόσο ωραία. Τόσο ονειρικά. Σε έπαιρνε αγκαλιά και τα χέρια του ήταν τόσο μαγικά που νόμιζες ότι το κορμί σου ξαναγεννιέται. Κάνατε έρωτα και πίστευες πως τίποτα δε θα μπορέσει να χαλάσει αυτό που έχετε. κάτι πολύ δυνατό. Αγνό και καθαρό. Καθαρό? Μάλλον όχι και τόσο. Αφού δεν προτίμησε Εσένα, αλλά κάποια άλλη. Όσα κι αν του έδινες, νόμιζε ότι έπαιρνε περισσότερα από την άλλη. Έγινε βίαιος, απότομος και δεν σε ήθελε πια. Δεν ήθελε να σε σφίξει στην αγκαλιά του και να δει πως όλη σου η Ζωή είναι αυτός. Δεν ήθελε να δει ότι η πραγματικότητα είναι μαζί σου, και αυτή αξίζει περισσότερο από κάθετι άλλο.

"Γιατί μοναξιά μου να μη με διαλέξει? τι άλλο μπορούσα να του δώσω? του χάρισα ότι πιο πολύτιμο έχω. Κι όμως. Έφυγε χωρίς να μου πει ούτε ένα αντίο, χωρίς να μου πει το γιατί, χωρίς να μου δώσει ένα μικρό κομμάτι από όσα του είχα δώσει. Με άφησε κενή, μόνο labor και timor έχω μέσα μου. Δεν μπορώ να δώσω τίποτα, γιατί δεν έχω τίποτα. άφησε εμένα που μπορούσα να του χαρίσω όμορφες στιγμές και διάλεξε την άσπρη σκόνη. Τι καλύτερο είχε αυτή από μένα?"

Τι αναρωτιέσαι? Όσο κι αν θες να γυρίσεις πίσω το χρόνο δε μπορείς. Τον σκέφτεσαι κάθε μέρα, τον αναζητάς κάθε λεπτό, τον ποθείς κάθε δευτερόλεπτο κι όμως δε θα τον αγγίξεις ποτέ ξανά. Δεν θα αγγίξεις άλλον ποτέ? Γι αυτό δεν αγγίζεις τη μοναξιά? Σ αγγίζει αυτή και σε νιώθει. δε χρειάζεται να μιλήσεις δυνατά για να σε ακούσει. ακουμπάει στη καρδιά σου και ακούει όσα μέσα στην άδεια καρδιά ψυθιρίζεις. Είναι εκέι για να σε προσέχει. Ξέρεις ότι η μοναξιά τον βλέπει, και του μιλαέι? Ρώτα την. Ναι ρώτα την.θα πιεις μια γουλιά να πάρεις θάρρος να ακούσεις τι έχει να σου πει? καλά θα κάνεις! .......... Γελάς ή κλαις? Σου το είπα ότι τον ξέρει. είναι κι αυτός μόνος του. Του λείπεις. σε θέλει κοντά του. κατάλαβε το λάθος του και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στέλνει τη μοναξιά να σου κρατάει συντροφιά. Δε το πρόσεξες ότι κάθισε ακριβώς όπως καθόταν κι εκείνος στην αγκαλιά σου? Έχει ακριβώς την ίδια στάση. Της τα είπε όλα πριν έρθει σε σένα χθες το βράδυ. Με δυσκολία κρατούσε τα δάκρυά του όταν μιλούσε για σένα. Δεν ήθελε να σε πληγώσει. Σ αγαπούσε. Αλλά δεν μπορούσε να συγκρατήσει τον εαυτό του... Σ αγαπάει ακόμα. Εκεί πάνω είναι μόνος του. Χωρίς εσένα είναι μισός. Κάθε λεπτό σε κοιτάει και προσπαθεί ματαια να σε αγγίξει. Τεντώνει το χέρι του, όμως πάντα είσαι μακρυά.

"Μοναξιά βοήθησέ με, σε παρακαλώ. Πάνε με εκεί που είναι κι αυτός. Δεν μπορώ να ζήσω χωρίς να τον αγγίζω, να τον βλέπω. Μοναξιά πες μου ότι μπορείς να το κάνεις! Αν όλα αυτά που μου λες είναι αλήθεια, πες μου τι πρέπει να κάνω και θα το κάνω. θέλω μόνο να πάρω πίσω την καρδιά μου και να ξανανιώσω αγάπη, δε μπορώ άλλο labor και timor. Δε μπορώ άλλο πόνο και φόβο. Δώσε μου ξάνα αγάπη και στοργή."

Το πήρες απόφαση, θα πας να τον βρεις? θες να νιώσεις πάλι αγάπη, να κερδίσεις ξανά ότι έχασες? Να γεμίσεις χαρά, αγάπη, όμορφες στιγμές. Περίμενες επιβεβαίωση από κάποιον για να πας να τον βρεις. ήσουν έτοιμη εδώ και καιρό. Ήθελες να φύγεις όπως έφυγε κι αυτός. Χωρις να ρωτήσεις κανέναν και χωρίς να πεις αντίο σε κανέναν. Εγώ όμως ήμουν εκεί χθες βράδυ και σε είδα. Μιλούσες σε κάποιον που δεν υπήρχε, σε είχε επηρεάσει το τσιγάρο. Εδώ και μέρες είχες πάρει τν απαόφαση και σήμερα θα πήγαινες σε κέντρο απότοξίνωσης. Τελικά, προτίμησες να ακολουθήσεις αυτόν που σε οδήγησε στο Θάνατο. Σε έβλεπα, ήμουν εκεί. Δεν με ρώτησες αν σε είχα ανάγκη εγώ. Το μόνο που σκέφτηκες ήταν εκείνος. Είχα να σου δώσω αγάπη και να σε προστατέψω... Δε με άφησες. Έβγαλες από τη τσέπη της ζακέτας σου το διαφανές σακουλάκι με την άσπρη σκόνη... Ήξερες πόση έπρεπε να πάρεις για να μην χρειαστεί να ξανα ξυπνήσεις. Την άπλωσες στο εξώφυλλο του βιβλίου.. "Η αγάπη είναι αιώνια" ψιθύρισες και με την όμορφη μυτούλα σου ρούφηξες όλη τη σκόνη. έγυρες απαλά στη κούνια και έκλεισες τα μάτια. Σε λίγη ώρα θα ήσουν κοντά του. Μακρυά από μας.

Αντίο. Να ξέρεις πως ήμουν κι εγώ εκεί μαζί σου. Σε κοιτούσα μέχρι να φύγει η ψυχή σου από αυτό τον κόσμο.
superNovaki
superNovaki

Θηλυκό Αριθμός μηνυμάτων : 5
Ηλικία : 34
Τόπος : thessaloniki
Ασχολίες : i kopela tou idioktiti autou tou forum
Points : 11
Registration date : 07/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης